16 вересня 2017 р. 

Лекція-екскурсія «Давній Київ. Верхнє місто». Читатиме канд. іст. наук наук. співр. відділу археології Києва Віталій Козюба.
12:00, Золоті ворота


 21 жовтня 2017 р.

Лекція «Археологічні дослідження Батурина». Читатиме канд. іст. наук наук. співр. відділу Наукові фонди Людмила Мироненко.
12:00, Археологічний музей ІА НАНУ, вул. Богдана Хмельницького, 15.

Столиця гетьманської держави Батурин продовжує дивувати археологічними знахідками. Серед них не лише побутові залишки, а й артефакти, що репрезентують козацьку еліту. Два гетьманських палаци, собор, житлова забудова, оборонні споруди гетьманської столиці – про це все і не тільки ви почуєте у лекції.


 18 листопада 2017 р.

Лекція «Землеробство у економіці давніх суспільств». Лекцію читатиме канд. іст. наук ст. наук. співр. відділу археології ранніх слов’ян та регіональних польових досліджень Сергій Горбаненко.
12:00Археологічний музей ІА НАНУ, вул. Богдана Хмельницького, 15.

Загальновідомо, що одним із основних інстинктів людини окрім продовження роду є голод. Землеробство – це основна галузь економіки, що забезпечує людину рослинною їжею і винайдення землеробства стало колосальним know how для людства. Як впливала система отримання рослинної їжі на суспільний розвиток і лад? Що може розказати археологія про землеробство у давнину? Які методи застосовують для отримання інформації? Які рослини входили до повсякденного раціону наших пращурів? Ці та інші запитання будуть обговорюватися на відкритій зустрічі-лекції.


 16 грудня 2017 р.

Лекція «Греки і варвари у півночі Евксинського Понту». Лекцію читатиме канд. іст. наук ст. наук. співр. відділу археології раннього залізного віку Евеліна Кравченко.
12:00Археологічний музей ІА НАНУ, вул. Богдана Хмельницького, 15.

Береги Понту Евксинського стали частиною ойкумени для давніх греків, заклавши підвалини великої європейської цивілізації. Околиці ойкумени населяли чисельні варварські народи, для яких таке сусідство мало різні наслідки. Одні зробили крок у державність, а інші зникли, розчинившись серед інших народів і втративши свою ідентичність. Про механізми впливів і моделі відносин ітиметься у лекції.


20 січня 2018 р.

Лекція «Мисливці на мамутів на берегах Десни». Лекцію читатиме мол. наук. співр. відділу археології кам’яної доби Дмитро Ступак.
12:00Археологічний музей ІА НАНУ, вул. Богдана Хмельницького, 15.

Середнє Подесення є одним із найбагатших на пам’ятки палеоліту регіонів Східної Європи. Висока тераса правого берега Десни, прорізана давніми фауністичними ресурсами робили цю територію придатною та привабливою для освоєння давніми мисливцями. Саме тут знайдені всесвітньовідомі стоянки Мізин, Новгород-Сіверська, Пушкарівські стоянки та нововиявлені Бужанка 2, Оболоння і багато інших. Особливостям життя їх мешканців і присвячена ця доповідь.


17 лютого 2018 р.

Лекція «Підводна археологія в Україні». Лекцію читатиме канд. іст. наук наук. співр. відділу археології ранніх слов’ян та регіональних польових досліджень Роман Рейда.
12:00Археологічний музей ІА НАНУ, вул. Богдана Хмельницького, 15.

Захоплюючий підводний світ відкриває нам чимало таємниць. Чи не в першу чергу це археологічні залишки: затоплені корабні, міста і поселення, окремі речі – свідки давніх подій. Про це, а також про те, як працюють підводні археологи піде мова у цій лекції.


 17 березня 2018 р.

Лекція «Шаман. Мисливець. Олень.» Лекцію читатиме канд. іст. наук. наук. співр. відділу археології кам’яної доби Наталія Михайлова.
12:00Археологічний музей ІА НАНУ, вул. Богдана Хмельницького, 15.

Що відчуває людина, яка хоче перетворитися на оленя? За часів доби каменю на наших землях та інших територіях Північної Євразії жили племена мисливців на оленів. Вони вірили у те, що їхніми предками є ці шляхетні тварини. Їх шаманам довелось «навчитися» віртуально перетворюватись на цього звіра щоб спілкуватися із духами предків. Про це та інше із культової та обрядової сфери мисливців на оленів йтиметься у лекції.


 21 квітня 2018 р.

Лекція «Римська військова присутність у Північному Причорномор’ї». Лекцію читатиме канд. іст. наук, наук. співр. Відділу античної археології Марія Новіченкова.
12:00Археологічний музей ІА НАНУ, вул. Богдана Хмельницького, 15.

На зміну періоду еллінізма, коли греко-варварські контакти визначали соціальні, економічні і політичні процеси у Понтійському регіоні, прийшов час впливу Римської імперії. Під впливом Риму проходило життя і на Півночі Понту. У лекції піде мова про етапи и характер римської військової присутності у Північному Причорномор’ї. Розглядатимуться основні напрями зовнішньої військової політики Римської Імперії на Північному сході у І-IV ст. н.е. згідно з письмовими джерелами та даними матеріальної культурі за матеріалами Боспору, Харакса, Херсонеса, Тири і Ольвії.


 19 травня 2018 р.

Планується екскурсія.