06

Археологічний проект розроблений і започаткований у 2017 р. співробітниками відділу археології Києва ІА НАНУ спільно з колегами з відділу давньоруської та середньовічної археології.

Учасники: н. с. В. І. Баранов (керівник проекту, координатор), к. і. н. В. Г. Івакін., к. і. н. О. В. Манігда, м. н. с. Д. В. Бібіков, м. н. с. А. В. Борисов.

Проект розрахований на планові дослідження унікального для України археологічного комплексу, який висвітлює зв’язки середньовічної Русі з балтським населенням. Комплекс складається з балтського могильника «Острів-1» та двох середньовічних городищ (приналежність останніх до певних етнічних груп ще належить встановити).

05

Могильник Острів-1 знаходиться в Рокитнянському районі Київської області, на правому березі р. Рось та займає площу близько 10 га. Він був виявлений у 2017 р. у ході розвідувальних робіт. На сьогоднішній день вивчено 24 поховання, виявлені артефакти, характерні для культури західних балтів - фібули, браслети, предмети озброєння.

Городище Сухоліси розташоване в 500 м. північніше могильника, на протилежному березі р. Рось, неподалік від с. Сухоліси Білоцерківського району Київської області. Площа городища складає близько 1 га, збереглися потужні оборонні вали та залишки рову. Відноситься до т.зв. «болотних городищ» – тих що розташовані в заплаві ріки, що не дуже характерно для давньоруської фортифікації, хоча у зоні Полісся відомі і такі городища. З напільної сторони до городища примикає неукріплене поселення. Городище відомо за розвідувальними роботами М. П. Кучери та Р. С. Орлова, але розкопки ані на території городища, ані на території поселення не проводилися.

04Городище Бушево розташоване в 20 км нижче за течєюї ріки Рось, біля с.БушевоРокитнянського району. До 1946 р. с. Бушево носило назву«Прусси» щоопосередкованоможесвідчити про обставинийоговиникнення та функціонування. Площа городища близько 5 га, збереглися потужні оборонні споруди. Так само відноситься до т.зв. «болотних городищ». Поблизу городища відомо кілька сільських поселень давньоруського часу. Городище відоме за розвідувальними роботам М. П. Кучери та Р. С. Орлова, але розкопки на території городища та поселень як і на городищі Сухоліси не проводилися.

В рамках реалізації проекту планується проведення археологічних досліджень широкою площею на території могильника, розкопки городища і сільського поселення в Сухолісах та в Бушево. Крім того, буде проведено сучасну інструментальну геодезичну зйомку та аерофотозйомку обох городищ, селищ і некрополя.

 

 

01

02